Yurtdışında Hukuk Yüksek Lisansı (LL.M.) Üzerine Söyleşiler IV - Benelüks

Kas
24
Kas/24 16:00

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Z-2 Numaralı Amfi 

Ne Zaman: 
Cuma, 24 Kasım, 2017 - 16:00
Nerede: 

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Z-2 Numaralı Amfi 

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Hukuk Kulübu işbirliği ile gerçekleştirilen Yurtdışında Yüksek Lisans konferanslarının dördüncüsünde Yrd. Doç. Dr. Kutluhan Bozkurt sunumuna öncelikle Hollanda ile başlayarak; ülkedeki hukuk yüksek lisansı yapmak için “ideal” olan üniversiteleri ve talep gören çalışma konularını (deniz ticareti hukuku, rekabet hukuku, çevre hukuku, tahkim gibi) anlatmıştır. Yüksek lisansa başvurmak isteyen öğrencilerden talep edilen belgelere değinildikten sonrasında ise; Hollanda’da öğrenci yaşamından ve hayat koşullarından bahsetmiştir.

    Sunumdaki ikinci başlık Belçika’da hukuk yüksek lisansı olarak belirlenmiştir. Öğretim üyesi Bozkurt Belçika’da yaşamakta olduğundan öncelikle; ülkedeki insanların yaşam koşullarından ve ülke bürokrasinin işleyişinden bahsetmiştir. Flaman bölgesi ile Valon bölgesi arasındaki eğitim sistemi farklılıklarına; bununla birlikte, bu bölgelerdeki hukuk alanında iyi üniversitelere ve  rahatlıkla çalışma imkanı bulunabilecek konu başlıklarına (Avrupa Birliği hukuku, enerji hukuku, sağlık hukuku, vergi hukuku, tahkim gibi) değinmiştir. 

    Konferansta Lüksemburg üçüncü sırada anlatılmıştır. Bankacılık ve finans alanında yüksek lisans yapmak için iyi bir ülke olduğuna; ancak sosyo-ekonomik düzeyi hayli yüksek bir ülke olduğundan, öğrencilerin maddi bakımdan zorluklarla karşılaşabileceğine değinilmiştir

    Yrd. Doç. Dr. Kutluhan Bozkurt son olarak, bu ülkelerden birinde yüksek lisans yapmanın, Avrupa Birliği ile ortak bir projede çalışmak ve bu sayede farklı iş sektörlerine yönelebilmek gibi kazanımlar sağlayacağına dikkat çekmiştir.