• Türkçe
  • English

ABD’de işbirliği yapmakta olduğumuz Üniversitelerden New Orleans’daki Loyola Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Viyana’da her yıl düzenlemekte olduğu Yaz Okulunda Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden bir öğrenciye burs vermektedir. Viyana’da gerçekleştirilen Yaz Okulunda Comparative Legal Systems, Introduction to European Union Law, Comparative Human Rights, Comparative Education Law, Comparative Labour and Employment Law gibi dersler verilmektedir. Ders saatlerine göre üç veya daha çok ders alanlar olabilmektedir. Yeditepe Hukuk Fakültesi’nden gösterilecek bir burslu öğrenci, ders ücreti ödemeden kaydını yaptırabilecek ve dilediği dersi alıp sınavlarına girebilecektir.

Loyola Üniversitesi

Bu Program ABA tarafından akredite olduğundan alınan notlara ABD’de tüm hukuk fakültelerinde kredi verilmektedir. Sınavlarda başarılı olmaları halinde bizim öğrencilerimiz de aldıkları notu bir veya bir kaç seçimlik ders için saydırabilecekleri gibi AB Hukuku ve İş Hukuku dersinden alınan not da Yeditepe’deki aynı ders için kabul edilebilecektir.

Loyola Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Patrick Hugg önceki yıllarda Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde konuk öğretim üyesi olarak ders ve seminerler vermiştir. Hukuk Fakültesi Dekanı Haluk Kabaalioğlu ise Loyola Üniversitesi Uluslararası Danışmanlar Kurulu üyesidir.

Loyolo Üniversitesi’nin Viyana’da düzenlediği yaz programına katılan öğrencilerimizden görüntüler ve izlenimler:

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi Beste Bundur’un 12.07.2015 Tarihli ve Programa İlişkin Gözlemlerini Aktardığı E-maili 

Merhabalar Haluk Hocam,

 
Sizi bu zamana kadar bilgilendiremediğim için özür dilerim. Viyana’da ikinci haftayı doldurmak üzereyim. Programın dolu olmasından dolayı zaman çok çabuk geçiyor. Hemen hemen her gün dersten sonra, o gün derste işlenen konuyla bağlantılı yerlere ziyaret gerçekleştiriyoruz. İlk günlerde kısa bir Viyana turu, oryantasyon yemeği düzenlendi. Şimdiye kadar ise Avusturya Parlamentosu, Viyana Birleşmiş Milletler Binasi, Avusturya Anayasa Mahkemesi ve Avrupa Birliği Ofisi’ne ziyaret gerçekleştirdik.Bununla birlikte, Prag’da Charles Üniversitesi’nde Amerika ve Avusturya hukuku ile karşılaştırmalı olarak Çek hukuku üzerine ders aldık ve güncel sorunlara değindik.

 

İlk bir buçuk hafta boyunca Loyola Üniversitesi’nden Prof. Ciolino bize eşlik etti. Birkaç ders boyunca beraber Anayasa Hukuku konusunda tartıştık,”Supreme Court”un aynı cins evliliği kabul eden kararını inceledik. Avusturya Hukuku’na ilişkin dersleri ise Prof. Gamauf’tan almaktayız. Ayrıca, Avrupa Birliği hakimi Josef Azizi sınıfımıza konuk olarak gelip Avrupa Birliği mahkemeleri ve hukuk düzeni hakkında bilgi verdi.Geçtiğimiz günlerde Prof. Hugg da aramıza katıldı.Sınıfta Türk öğrencilerine karşı ayrıca önem verdiğini belirterek geldiği günün akşamı bizleri Türk restoranına götürdü. Sürekli ELFA organizasyonunu, üniversitemizi ve sizi överek, benden selamlarını size iletmemi istedi. Sizinle en yakın zamanda yeniden görüşebilmeyi diliyormuş ve en yakın zamanda İstanbul’a gelmeyi planlıyormuş.
 
Dersler çok verimli geçiyor, herkes bize karşı çok nazik ve dost canlısı. Loyola Üniversitesi’nden gelen Amerikalı öğrencilerle de epey kaynaştık, ders sonraları birlikte planlar yapıyoruz.
 
Ayrıca, Prof. Hugg ve Prof. Ciolino her fırsatta başarımdan dolayı övgülerini dile getiriyorlar. Bu övgüleri almamda sizlerin de katkısı çok büyük. Bunun için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.

 

Viyana’da her şey yolunda. Bizleri merak etmeyin. Sizlerin de iyi olduğunu umuyor, merakla haber bekliyoruz.
 
Saygılarımla,

 

Beste Bundur