• Türkçe
  • English

Ahmet Cemil YILDIRIM

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, dünyayla entegre olma ve dünya hukukçuları yetiştirme vizyonu çok net olan ve bu vizyonu lafta bırakmayıp istikrarla gerçekleştiren bir okuldur.

Benim Yeditepe'ye geldiğim 1998 yılından beri okulumun bu vizyonu ısrarla sürdürüp hedeflerini gerçekleştirdiğini gördüğüm ve Yeditepe'nin öyküsünün bir parçası olduğum için gurur duyuyorum.

Yeditepe'nin farkı hayallerin hayal olarak kalmayıp gerçeğe dönüşmesine imkan veren bir okul olmasıdır.

Ben 2003 yılında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitirdim ve İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin Yeditepe öğrencilerine tanıdığı burs imkanından yararlanarak yüksek lisansımı İngiltere'de tamamladım. Şu anda da Roma 2 "Tor Vergata" Üniversitesi'nde doktoraya devam ediyorum. Gerek Yeditepe'deyken gerekse mezun olduktan sonra katıldığım uluslararası etkinlikleri ve stajları sayamıyorum.

Şimdi tabii Yeditepe Hukuk puanları zirve yaptı. Dönüp geriye, on yıl öncesine, Yeditepe'yi puanları Yeditepe'nin puanından daha yüksek olan pek çok okula tercih ettiğim zamana bakıyorum: Yurt dışında okuma hayallerimi gerçekleştirmemin temelinde bu tercihin çok ama çok önemli bir yeri olmuş.

Bugün iş dünyasının gerektirdiği hukukçu profiline baktığımda ise bir dünya hukukçusu olarak yetişmenin bir lüks değil artık bir zorunluluk haline geldiğini kabul etmemiz gerektiğini görüyorum.

Dünya hukukçuları yetiştirmek kolay değil, fakat Yeditepe dünyaya açılmayı öğrencileri için mümkün kılarak bunu başardı. Bir dünya hukukçusu olarak yetişmek de kolay değil, hiç değilse Yeditepe'deki dört - beş yılınız zahmetli geçecektir. Fakat bu yılları nerede geçirirseniz geçirin, sonra geriye dönüp baktığınızda bu yılların geri gelmeyeceğini göreceksiniz.