• Türkçe
  • English
Merve ARSLAN

Bu sene Yeditepe Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi hukuk alanında uzman bir akademik kadro ile yalnızca ülkemizde değil yurtdışında da bu alanda başarılı olan diğer üniversitelerle eşdeğer eğitimi ile Uluslararası alanda markalaşmayı ve Hukuk alanında dinamik getirecek yeni hukuk uzmanlarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Herşeyden önce fakültemizin amacının kendiyle yarışır ve kendine yakışır bir çizgi yakalamak olduğuna inanıyorum.

 

Fakültemizin uzman akademik kadrosu globalleşmeye ve dünya ile entegre eğitime ağırlık vermeyi esas almaktadır. Bu hassasiyeti yabancı dile okulumuzda verilen önem göstermektedir. Yabancı dile ana dil gibi hakim hukuk uzmanlarının yetişmesinin Uluslararası alanda etkinlik göstermenin bir Hukuk Fakültesi için çok önemli olduğu inancında olmaları bizlerin kaliteli bir yabancı dil eğitimi almamızı sağlamıştır. Eğitimimiz boyunca İngilizce verilen alan dersleri almamızın dışında Almanca da zorunlu dil olarak öğretilmektedir. Zorunlu Almanca dersleri her ne kadar okul yıllarında bizlere külfet gibi gelse de bizleri bir adım daha ileriye götüreceği şüphesizdir. Ancak yine de Almanca derslerinin zorunlu olarak değil seçimlik ders olarak verilmesinden yanayım.

 

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesini diğer hukuk fakültelerinden ayıran en büyük özelliklerinden biri ders programının ağır olmasıdır. Birçok okulda seçimlik ders olarak okutulan dersler bizde zorunlu olarak verilir. Okul döneminde amacımız çoğunlukla girdiğimiz sınavları geçerek anı kurtarmak olduğu için, ders programının bu kadar yoğun olması ve bizlerin bu kadar fazla sınava girmesi hiçbir zaman tarafımızca anlaşılamamış ve isyanlarımız hep bunun üzerine yoğunlaşmıştır. Ancak mezun ve yeni iş hayatına başlamış bir avukat adayı olarak söyleyebilirim ki; her konu hakkında en azından bir fikrimiz olması dahi bizi diğer okullardan ayırmaya yetecek bir özelliğimizdir.

 

Okulumuzun bir diğer önemli adımı Avrupa Birliği ile uyum sürecinde kültür değişim programları ile isimlendirilebilecek eğitim alanında bir köprü niteliği taşıyan ERASMUS Öğrenci Değişim programına yüklediği önemdir. Yurtdışında eğitim kalitesi yüksek seçkin üniversitelerle yapmış olduğu anlaşmalar ve öğrenci değişimi ile görüş açımıza farklı global bir boyutu da eklemiştir. 2007 Güz döneminde Erasmus programıyla Ghent üniversitesinde bir dönem eğitim gören bir mezun olarak şunu söyleyebilirim ki yurtdışı tecribesi yaşamak isteyen herkes Yeditepe Üniversitesinde bunu gerçeğe dönüştürebilecektir.

 

Her sene 120 kişi ile sınırladığı ögrenci sayısı ile akademik kadromuz her öğrencinin profilini daha iyi analiz edebilmekte, gerek eğitim-öğretim gerek fakülte dışında öğrencilerle sosyal ilişkilerine daha geniş vakit ayırabilip verimli olabilmektedir.

 

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ögrencisi olmaya hak kazandığım günden mezun olduğum güne kadar başta Sayın Dekanımız Haluk Kabaalioğlu olmak üzere bütün hukuk uzman kadrosunun kaliteli eğitim anlayışları ile eğitim hayatıma yaptıkları katkıları, sosyal çevrede kazandırdıkları farklı bakış açılarını düşündüğüm zaman Yeditepe Hukuk Fakültesinde okumamın bir ayrıcalık olduğunu bir kez daha anlıyorum. Önümüzdeki yıl Fakültemin vermiş olduğu burs ile East Anglia Üniversitesinde yüksek lisans eğitimine başlayacağım. Kendimi ve yeteneklerimi tanımama fırsat verdiği için okuluma müteşekkirim. Eğer uluslararası alanda başarılı olmak isteyen hukukçu adayı iseniz Yeditepe Hukuk Fakültesi ilk ve tek tercihiniz olmalıdır.