• Türkçe
  • English
Özlem Ata

Özlem Ata, Esq., LL.M. (PennState)

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2011 Mezunu

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Üniversite tercihi dönemi, hayatınızın en kritik dönemlerinden biridir. Öğrencilerin bize yönelttikleri soruların hemen hepsi 2006 yılında üniversite tercihi yaptığım sıralarda benim de kendi kendime ve çevremdekilere sorduğum sorulardı. Ben de o yıllarda tercih yaparken özellikle yabancı dil ve yurt dışı olanakları olan bir üniversitede okumak istiyordum. Bu nedenle özellikle bu noktadaki soru işaretlerini gidermeye çalışmak isterim. Zira yeni açılan birçok hukuk fakültesi olduğu için, yabancı dil olanakları olan ve yurtdışı imkanlarına sahip bir üniversitede okumak diğer hukuk mezunları arasında size farklılık sağlayacaktır. Bu nedenle size, Yeditepe Hukuk’a kaydolduktan sonra yaşadığım deneyimlerimi anlatmak isterim.

Ben de 2006 yılında Yeditepe Hukuk’u tam burslu olarak kazandım. Bölümde derslerin %30’u İngilizce olduğu için (Avrupa Birliği Hukuku, Amerikan Hukukuna Giriş, Uluslararası Hukuk gibi dersler) üniversitedeki diğer çoğu öğrenci gibi 1 yıl hazırlık sınıfı okuyup sonradan fakülteye geçtim. Elbetteki İngilizcesi yeterli olanlar İngilizce dil yeterlik sınavını geçip direk fakülteye de başlayabiliyorlar. Fakülteye geçtiğinizde ise yabancı dil eğitimi sadece İngilizce ile sınırlı kalmıyor. Üniversitenin gerçekten de çok geniş bir yabancı dil yelpazesi var ve bunlar arasından dilediğiniz yabancı dilleri de seçebiliyorsunuz.

Hazırlık sınıfını bitirip Hukuk Fakültesi’ne geçtiğimde ise bölümün yurtdışı olanakları karşısında ben de çok şaşırmış ve sevinmiştim. Fakültedeyken 2009 yazında, Amerika’da her yıl yapılan Washington College of Law programına burslu olarak katıldım. Bu program Washington DC’de her yıl Temmuz ayında gerçekleştiriliyor ve orada Amerikalı Hocalardan dersler alınıyor. Yine fakültedeyken 2010 yazında, Avusturya Viyana’daki yaz okuluna burslu olarak gittim. Bu yaz okulunda da Amerika New Orleans’taki Loyola University’den Hocalar ve öğrenciler gelip Viyana’da uluslararası hukuk alanında bir program gerçekleştiriyorlar.

Sadece uluslararası hukuk yönünden değil Türk Hukuku alanında da muazzam bir eğitim aldığımızı düşünüyorum. Türkiye’nin en iyi hocaları şu an bizim fakültede ders vermektedir. Websitesinde akademik kadroya girerek Hocalarımızın öz geçmişlerine bakabilirsiniz. Ankara’da her yıl Ticaret Hukuku alanında Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Sanal Mahkeme Yarışması düzenleniyor. Biz dört arkadaşımla birlikte 2010 yılında fakülteden beş kişi bu yarışmaya katılmıştık. 2010 yılında Yeditepe Hukuk Fakültesi takımı olarak Türkiye 1.’si seçilmiştik. Keza 2014 yılında Jessup Moot Court yarışmasında Yeditepe Üniversitesi takımı Türkiye 1.’si seçilerek Amerika’daki yarışmaya katılma hakkı kazandı.

Fakülteden 2011 yılında 2. olarak mezun oldum. Hemen o yıl Amerika Pennsylvania’daki Penn State University Dickinson School of Law’da Yeditepe Üniversitesi tarafından sağlanan bursla yüksek lisansa başladım. Gerçekten bu benim de hayal edemeyeceğim mükemmel bir fırsat oldu. Yüksek lisansı bitirdikten sonra 1 yıl daha Amerika’da kalarak Washington DC’de iki hukuk bürosunda staj yaptım ve bu sırada New York Barosu sınavlarına hazırlandım. 2012 Şubat ayında sınavı geçtim ve tekrar Türkiye’ye döndüm. Şu anda Yeditepe Hukuk da araştırma görevlisi olarak çalışıyorum ve Ticaret Hukuku alanında doktoramı yapıyorum.

Umarım aklınızdaki soruların bir kısmına yanıt verebilmişimdir. Gerçek bir örnek olduğu için size kendi deneyimlerimi anlatmak istedim. Ben de 2006 yılında üniversite tercihi yaparken 2015 yılında yurtdışında bu kadar çok eğitim almış bir hukukçu olabileceğimi hayal bile edemezdim ama sonuç olarak bunların hepsini zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirme imkanına eriştiğimi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Çünkü burada, başarılı bir öğrenciyseniz ve bir şeyler gerçekleştirebilme hayaliniz varsa fırsatların tek tek önünüze serildiğini söyleyebilirim. Bu açıdan yine tercih yapsaydım Yeditepe Hukuk’u tercih ederdim.

Umarım sizleri de aramızda görürürüz. Şimdiden tercih döneminde bol şanslar dilerim.

Özlem Ata, Esq., LL.M. (PennState)

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2011 Mezunu