• Türkçe
  • English

Arkadaşlar,

Şu anda okulumuzda hukuk okuyan ya da okulumuza hukuk eğitimi için başvurmayı planlayan arkadaşlarımıza, 2007 yılının başlarında Yeditepe Hukuk Fakültesinden mezun olmuş ve yaklaşık iki senedir yoğun bir çalışma hayatının içerisinde bulunan biri olarak mezun olduktan sonra sizleri nelerin beklediğini kendi yaşadığım tecrübeleri ve edinmiş olduğum izlenimleri aktararak az da olsa sizlere yardımcı olabilmek ümidiyle paylaşmak istedim.

Eminim sizler de tıpkı benim yaptığım gibi her sene başında ders programlarınızı elinize aldığınızda, programların doluluğundan ve okulumuzun diğer fakültelerin veya diğer üniversitelerin hukuk fakültelerinin aksine neden Yeditepe Hukuk’da boş saatlerin olmadığından, İngilizce derslerin çokluğundan ya da Almanca dersinin zorunluluğundan şikayet etmişsinizdir ve belki de bu derslere gerekli önemi vermemişsinizdir.

Gerek öğrencilik psikolojisinden gerekse yaşımızın küçüklüğünden kaynaklandığını düşündüğüm ve benim de hukuk okurken hissettiğim ve anlam veremediğim gibi yine emin olarak sizlerin de tüm hocalarımızın ısrarla üstüne basa basa anlatmaya çalışmasına rağmen almış olduğumuz eğitimin kalitesinin ve ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmadığınızı düşünüyorum.

Tıpkı ben de sizler gibi söylenenleri yeterince ciddiye almamıştım ancak mezun olduktan ve iş aramaya başladıktan sonra fakülte ders programımızın önemini ve kalitesini  daha iyi anlayacağınızdan emin olabilirsiniz ve bunun için derslere ve ortalamanıza önem verilmesinin gerekliliğini belki sizlere ve içinde bulunduğunuz duruma daha yakın birinden duymanın daha faydalı olacağını düşünerek bir kez daha belirtmek istedim.

İngilizcenin bir hukukçunun hayatındaki önemini özellikle meslek hayatına atıldıktan sonra daha da iyi anladım. Eğer sizler de ticaret hukukunun ve uluslararası hukukun ağırlıkta olduğu bir şirkette avukatlık yapmak ve daha sonrasında yüksek lisansa başvurmak istiyorsanız, ingilizcenizi geliştirmenizi ve mümkünse zaten hukuk eğitimimiz sırasında öğrenmeye başladığımız almancanızı veya bir başka yabanci dilinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

Kısacası, almış olduğunuz ve alacağınız eğitimin uluslararası standartlara denk olduğunu ve bu farkındalığın henüz Yeditepe Hukuk fakültesinde okurken bilincinde olmak ve gerekli özveriye göstermenin gerektiğini ve kaliteli eğitim almak isteyen herkesin Yeditepe hukuk fakultesini seçmesini tavsiye ederim.

Tüm öğrencilik hayatımızda ve daha sonrasında bizleri bilinçlendirmeye devam ettiğiniz ve yardımlarınızı ve ilginizi bizlerden esirgemediğiniz için değerli öğretim üyelerimize  teşekkür etmek istiyorum.